Coronavirus: Bulgaria prelungeşte starea de urgenţă epidemică până la sfârşitul lui iunie

Starea de urgenţă epidemică din Bulgaria se prelungeşte până la sfârşitul lui iunie, a anunţat miercuri premierul Boiko Borisov. Conform Reuters, el a precizat că această măsură de combatere a coronavirusului a fost decisă după o creştere a numărului de cazuri noi.

Guvernul de la Sofia a relaxat deja restricţiile impuse la jumătatea lui martie, permiţând redeschiderea restaurantelor şi a mallurilor. Borisov a declarat că deocamdată nu există intenţia de a aplica noi restricţii, dar a făcut apel la populaţie să respecte distanţarea fizică.

Până acum, în Bulgaria s-au înregistrat 2889 de cazuri de infectare cu coronavirus, din care 167 urmate de decese. În ultimele 24 de ore au apărut 79 de cazuri noi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /