Coronavirus: Cercetători ruşi anunţă că vaccinul Sputnik V a fost modificat pentru a acţiona împotriva variantei Delta

Coronavirus: Cercetători ruşi anunţă că vaccinul Sputnik V a fost modificat pentru a acţiona împotriva variantei Delta

Cercetători ruşi au anunţat că au modificat vaccinul anti-COVID-19 Sputnik V, ce este folosit de mai bine de un an, pentru a acţiona împotriva variantei Delta a virusului, considerată mai contagioasă, transmite joi DPA.

"Noul vaccin se află deja în frigidere", a declarat şeful Institutului Gamaleia, Aleksandr Ginzburg, pentru agenţia de presă Interfax. El a precizat că este încă prea devreme pentru a se pronunţa cu privire la nivelul de eficienţă al acestui vaccin.

Şi alţi producători din lume lucrează la modificări ale vaccinurilor pentru a le face eficiente în faţa variantei Delta, notează DPA.

În acelaşi timp, Ginzburg susţine folosirea vaccinului monodoză Sputnik light pentru a treia vaccinare a persoanelor care au primit ambele doze ale vaccinului BioNTech/Pfizer.

Până în prezent Rusia a dezvoltat patru vaccinuri împotriva noului coronavirus şi lucrează la un al cincilea.

Conform ministrului rus al sănătăţii, Mihail Muraşko, vaccinul Sputnik V ar avea o eficacitate de 83% în faţa infecţiilor cu variante Delta a coronavirusului.

Rusia, la fel ca multe alte ţări, se luptă cu varianta Delta şi înregistrează în prezent aproximativ 800 de decese pe zi. Conform datelor oficiale, 41,5 milioane de ruşi (28,4% din populaţie) au fost vaccinaţi până în prezent, iar 33,5 milioane dintre ei au primit ambele doze de vaccin (22,9%).

Uniunea Europeană încă examinează aprobarea vaccinului Sputnik V, iar Rusia este criticată pentru că nu a oferit suficiente date care să ducă la această aprobare.AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?