Coronavirus: China a administrat 119,82 milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 până pe 31 martie

China a administrat circa 5,1 de milioane de doze de vaccin anti-COVID-19 pe 31 martie, ceea ce a dus numărul total de doze administrate la 119,82 milioane, potrivit datelor făcute publice de Comisia Naţională de Sănătate, informează Reuters.

Capitala Chinei, Beijing, a administrat seruri împotriva noului coronavirus la peste 9,57 milioane de persoane, au declarat joi autorităţile locale, potrivit Xinhua.

Guvernul municipal din Beijing, care are peste 21 de milioane de locuitori, a precizat că până miercuri au fost administrate 15,39 de milioane de doze de vaccinuri anti-COVID-19 dezvoltate pe plan intern.

La mijlocul lunii martie, Beijingul a început să vaccineze rezidenţii vârstnici, cu o stare de sănătate bună, care doreau să se imunizeze.

Cetăţenii străini aflaţi în oraş pot acum aplica şi pentru a primi vaccinuri, potrivit biroului municipal pentru afaceri externe.AGERPRES


populare
astăzi

1 Turiști furioși, opriți să linșeze un român acuzat de furt pe Podul Rialto

2 A apărut numele hackerului care a spart baza de date ANCPI / Ar fi vorba despre un tânăr din Algeria

3 Racheta Oreshnik / De la super-armă a Kremlinului la țintă de ironii rusești

4 Mihai Vasilescu, exasperat de șoferii români: „Nu merităm autostrăzi”

5 Bulgaria / Stațiuni accesibile și destinații de lux pe litoralul Mării Negre