Coronavirus: China amână sesiunea anuală a parlamentului

China a decis luni să amâne, în premieră, sesiunea anuală a parlamentului său programată să înceapă la 5 martie, a transmis luni televiziunea de stat, pe fondul epidemiei de coronavirus care a infectat mai mult de 70.000 de persoane în ţară, informează AFP şi Reuters.

Data la care vor începe lucrările Adunării naţionale populare (ANP), ce durează de regulă zece zile, va fi stabilită ulterior, a mai informat sursa citată.

Sesiunea Adunării urma să debuteze pe 5 martie, o dată rămasă neschimbată din 1985.

Evenimentul, simbol al stabilităţii regimului, se desfăşoară ritualic în fiecare an începând din 1978 şi după sfârşitul 'Revoluţiei culturale'.

Televiziunea de stat a mai transmis luni că parlamentul a decis să interzică total comercializarea şi consumul ilegale de animale sălbatice în China, considerate a fi sursa coronavirusului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Prima declarație a lui Vladimir Putin despre drona căzută la Galați: „Să ne trimită resturile”

2 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați

3 Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, sugerează că Moscova își asumă atacul asupra României

4 Primele imagini cu interiorul blocului din Galați lovit de drona rusească

5 A murit Sanda Țăranu, „vocea de aur” a TVR și simbol al eleganței televiziunii românești