Coronavirus: EMA analizează cazuri ale unui sindrom inflamator multisistemic după vaccinarea anti-COVID-19

Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a anunţat vineri că analizează cazuri ale unui sindrom inflamator multisistemic produs după inocularea de vaccinuri anti-COVID-19, după ce un astfel de caz a fost raportat în urma vaccinării cu Pfizer/BioNTech, transmite Reuters.

Comitetul pentru siguranţă al EMA examinează şi cazuri de cheaguri de sânge semnalate în vene în urma vaccinării cu Johnson & Johnson, precizând că acest efect advers este diferit de un alt efect advers rar identificat anterior.AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Prostie fără margini, de-ți vine să vomiți că trăiești în mijlocul unor astfel de personaje, după un filmuleț cu militari în centrul Craiovei

2 „Ne pare rău” / Revoltă în Bulgaria după atacul lui Rumen Radev la adresa României

3 Scandal la negocierile SUA-Ucraina: replica tăioasă primită de emisarul lui Trump

4 Avertisment discret de la Pentagon: ce țări din Europa sunt rugate să nu mai provoace Rusia

5 Eșec usturător pentru PSD în ultimul sondaj CURS: AUR se distanțează la 34%