Coronavirus: Franţa nu va închide graniţa cu Italia; Italia anunţă al patrulea deces în nordul ţării

Secretarul de stat pentru transporturi al Franţei, Jean-Baptiste Djebbari, a declarat luni că nu este necesară închiderea frontierei cu Italia, în pofida răspândirii coronavirusului, transmite Reuters.

'Închiderea frontierelor nu ar avea sens, pentru că circulaţia virusului nu este limitată la graniţele administrative', a afirmat Djebbari la postul de radio BFM Business.

Italia este ţara europeană cea mai afectată de epidemia de coronavirus, cu trei persoane decedate şi 149 de cazuri confirmate până duminică seară.

Autorităţile au plasat în carantină zonele cele mai afectate din regiunile nordice Lombardia şi Veneto.

Luni, postul RAI a anunţat decesul unei a patra persoane în nordul Italiei. AGERPRES


populare
astăzi

1 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

2 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!

3 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

4 VIDEO Gest disperat al președintelui Emiratelor Arabe Unite, șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan

5 VIDEO Băsescu / „Dacă se ratează asta, Teheranul nu va mai putea fi oprit”