Coronavirus: Germania clasează provincia belgiană Anvers ca zonă de risc (minister)

Germania a clasat miercuri provincia belgiană Anvers, afectată în special de COVID -19, ca zonă de risc, implicând o carantină obligatorie pentru toţi călătorii care vin din această provincie, cu excepţia cazului în care prezintă un test negativ, relatează AFP.

În Belgia, ''numărul de cazuri noi şi decese a crescut din nou de la sfârşitul lunii iulie, în special în provincia Anvers, unde numărul de noi infecţii depăşeşte în prezent 50 de cazuri la 100.000 de locuitori într-un interval de şapte zile, motiv pentru care Institutul Sanitar Robert Koch a declarat această zonă de risc'', explică Ministerul Sănătăţii pe site-ul său.

''Aceasta are ca rezultat o carantină obligatorie în Germania, care poate fi evitată printr-un test negativ pentru COVID-19'', a adăugat sursa citată.

Belgia se confruntă de câteva săptămâni cu o creştere a cazurilor de infectare cu noul coronavirus, obligând autorităţile să întărească măsurile de combatere a epidemiei, în special în provincia Anvers (nord), unde au fost impuse restricţii de circulaţie la sfârşitul lunii iulie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie