Coronavirus: Germania depăşeşte pentru prima dată pragul de 1.000 de decese pe zi

Germania a înregistrat pentru prima dată într-o zi peste 1.000 de decese asociate noului coronavirus de la începerea pandemiei, potrivit cifrelor institutului Robert Koch (RKI), difuzate miercuri şi citate de EFE şi AFP.

În total, au fost notificate 1.129 de decese şi 22.459 de noi infecţii cu coronavirus.

Recordul anterior de decese fusese stabilit miercurea trecută, cu 962 de cazuri.

În total, 32.107 de persoane au murit din cauza maladiei de coronavirus în Germania de la începerea pandemiei.

RKI avertizase că cifrele din ultimele zile sunt incomplete, deoarece autorităţile sanitare regionale nu trimiseseră toate datele din cauza sărbătorilor de Crăciun.

Guvernul federal are în vedere posibilitatea prelungirii actualelor restricţii drastice dincolo de data stabilită iniţial, 10 ianuarie. Cancelarul german Angela Merkel şi preşedinţii de landuri ar urma să se reunească pe 5 ianuarie pentru a evalua situaţia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade