Coronavirus: Germania va propune administarea unei doze de rapel începând din septembrie

Germania va propune de la 1 septembrie administrarea unei doze de rapel de vaccin împotriva COVID -19 pentru categoriile vârstnice şi vulnerabile, precum şi persoanelor care nu au făcut un vaccin de tip ARN mesager, a decis luni Ministerul Sănătăţii, relatează AFP.

''Vaccinările rapel vor fi efectuate cu unul dintre cele două vaccinuri tip ARN mesager (Pfizer sau Moderna, ndlr)'', indică ministerul potrivit căruia această decizie este ''în interesul îngrijirii medicale preventive'' şi ia în considerare preocupările cu privire la ''răspuns imunitar redus sau în declin rapid'' la persoanele vulnerabile. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

2 Așa o fi?

3 „Nu facem consultări oficiale joi și vineri pentru că doi lideri de partid lipsesc din București. Pe cuvântul lui că așa e? E șocant”

4 Voi ce părere aveți? / Are dreptate omul ăsta?

5 „M-au văzut că sunt interesat și au scumpit biletul”. Cum se stabilesc, de fapt, prețurile zborurilor