Coronavirus: În Franţa ar putea exista deja 100.000 de cazuri noi pe zi (consilier medical guvernamental)

În Franţa ar putea exista în prezent 100.000 de cazuri noi de infectare cu coronavirus pe zi, de două ori mai multe decât în ultimul raport oficial, a declarat luni profesorul Jean-Francois Delfraissy, şeful consiliului ştiinţific pentru pandemie al guvernului de la Paris.

'Probabil sunt mai mult de 50.000 de cazuri pe zi. Estimăm, în comitetul ştiinţific, că avem mai degrabă în jur de 100.000', a declarat Delfraissy postului de radio RTL, preluat de Reuters.

Duminică, Ministerul Sănătăţii confirmase un record de 52.010 cazuri în ultimele 24 de ore. Numărul total a ajuns astfel în Franţa la 1.138.507, depăşind bilanţurile din Argentina şi Spania şi ajungând pe locul al cincilea în lume, după SUA, India, Brazilia şi Rusia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Fotografia unei femei cu fața ascunsă sub vălul islamic, într-un autobuz, virală pe internet. Controversele stârnite de imagine

3 Foarte interesante amănunte...

4 Verificări ale Poliției în cazul lui Dragoș Ovidiu Argeșanu, cel mai influent „maestru spiritual” din România

5 Vladimir Putin pierde controlul asupra Rusiei, susține un fost înalt funcționar rus