Coronavirus: Islanda adoptă măsuri mai stricte de combatere a pandemiei

Coronavirus: Islanda adoptă măsuri mai stricte de combatere a pandemiei

Măsuri mai stricte se vor aplica în Islanda începând de sâmbătă pentru a preveni răspândirea contaminării cu noul coronavirus ca urmare a creşterii numărului de noi cazuri din ultima perioadă, informează dpa.

Numărul maxim de participanţi la întruniri va fi redus de la 20 la 10. Până la 30 de persoane pot participa la înmormântări, în timp ce prezenţa clienţilor în farmacii şi magazine alimentare a fost limitată la 50.

Evenimentele sportive şi spectacolele sunt interzise, iar piscinele, barurile şi cluburile de noapte sunt închise. Restaurantele care servesc alcool trebuie să închidă la ora 21:00.

Modificările care se vor aplica până pe 17 noiembrie au fost anunţate vineri de executiv şi premierul Katrin Jakobsdottir în cadrul unei conferinţe de presă.

"[Măsurile] vor fi revizuite în lumina evoluţiilor în vederea stabilirii unei posibile relaxări mai devreme sau a necesităţii prelungirii pe o perioadă mai lungă", conform unui comunicat al guvernului de la Reykjavik.

Contaminările cu noul coronavirus s-a redus semnificativ în perioada verii pe insula cu aproximativ 360.000 de locuitori, dar cazurile de infectare s-au înmulţit în ultima perioadă. În ultimele două săptămâni, rata de infectare la 100.000 de locuitori a fost mai mare decât în Germania, dar mai mică decât în ţările care sunt în prezent grav afectate de pandemie, precum Belgia, Cehia şi Franţa.

Pentru prima oară după câteva luni, în ultimele zile în Islanda s-au înregistrat decese provocate de COVID-19, astfel încât numărul acestora a crescut de la 10 la 13 de la mijlocul lunii octombrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un articol care dă fiori... / Ceva aproape inexplicabil se întâmplă în SUA...

2 La noi poți ieși la pensie la 50 ani, în Spania firmele angajează oamenii de peste 50 ani să nu falimenteze

3 „Nu mai suntem lăsați să lucrăm cu cel mai competent corp polițienesc din MAI” / Un ofițer din MAI confirmă / Mărturia unui procuror DNA despre cum a ajun…

4 Augustin Lazăr / A fost indicat public un mic grup, obedient, din justiţie, cu legături în mediul politic, cunoscut în media ca „CSM-ul nevestelor”

5 Sexul în avion, doar un mit? / Și un lucru pe care îl fac pasagerii, iar stewardeselor le place în secret