Coronavirus: Marea Britanie nu ia deocamdată în calcul relaxarea măsurilor de izolare (ministru)

Guvernul britanic nu ia în calcul relaxarea măsurilor de izolare adoptate în urmă cu aproape patru săptămâni pentru a limita răspândirea pandemiei, a declarat duminică ministrul de stat în guvernul britanic Michael Gove, citat de Reuters.

"Faptele şi recomandările sunt clare la acest moment; nu trebuie să ne gândim deocamdată la ridicarea acestor restricţii", a declarat Michael Gove pentru Sky News.

La rândul său, ministrul educaţiei din Marea Britanie Gavin Williamson a afirmat duminică că nu s-a luat încă nicio decizie în privinţa redeschiderii şcolilor, în contextul în care izolarea a intrat în a patra săptămână.

"Pot să asigur şcolile şi părinţii că acestea se vor deschide numai atunci când recomandările oamenilor de ştiinţă vor indica că este momentul potrivit", a postat Gavin Williamson pe Twitter, potrivit Reuters.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Bolojan este demis / Moțiunea de cenzură a trecut cu 281 de voturi „pentru”

2 VIDEO Așa o fi?

3 Urmează pasul doi... / Citiți declarația de după vot a lui Predoiu...

4 Voi ați citit asta? / Nici cei mai nenorociți cămătari nu fac așa!

5 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor