Coronavirus: Ministrul de finanţe al landului Hessa s-a sinucis

Ministrul de finanţe al landului german Hessa, Thomas Schaefer, ''profund îngrijorat'' de consecinţele epidemiei COVID-19 asupra economiei, s-a sinucis, a anunţat duminică şeful executivului acestui land, Volker Bouffier, transmit DPA şi AFP.

Corpul lui Schaefer (54 de ani), care a fost membru al Uniunii Creştin-Democrate (CDU), a fost găsit sâmbătă dimineaţă în apropierea unei căi ferate la sud-vest de oraşul Frankfurt.

Parchetul din Wiesbaden a indicat că în acest caz privilegiază ipoteza unui suicid.

Scena politică germană a fost zguduită de ştirea morţii lui Schaefer, care era considerat a avea cele mai mari şanse de a-i succede lui Volker Bouffier.

''El era profund îngrijorat, mai presus de orice de capacitatea de a satisface aşteptările imense ale publicului, în special în termeni de ajutor financiar'', a declarat Bouffier, vizibil întristat de vestea morţii lui Thomas Schaefer.

''Trebuie să presupun că aceste îngrijorări l-au copleşit. El nu a găsit, evident, o cale de ieşire. Şi-a pierdut speranţele şi ne-a părăsit. Suntem şocaţi şi consternaţi'', a spus liderul executivului din landul Hessa.

Thomas Schaefer era căsătorit şi avea doi copii. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”