Coronavirus: Muntenegrul şi-a deschis sâmbătă graniţele pentru cetăţenii ţărilor Uniunii Europene

Muntenegrul şi-a deschis sâmbătă graniţele pentru cetăţenii ţărilor Uniunii Europene şi ai Israelului, care pot intra în ţara balcanică fără nicio cerinţă legată de COVID-19, relatează agenţia de presă croată HINA .

Până acum, doar cetăţenii ţărilor din regiune puteau intra în Muntenegru fără un test de coronavirus sau certificat de vaccinare.

Autorităţile sanitare muntenegrene afirmă că 30% din populaţia adultă a ţării a primit o doză de vaccin anti-COVID-19 şi 20% au fost imunizaţi complet.

Muntenegrul înregistrează în prezent cea mai scăzută rată de infectare cu noul coronavirus din iulie 2020. Joi, numărul de contaminări noi raportate a fost de 41, cu 4 decese, numărul total al cazurilor de infectare de la debutul pandemiei în micul stat cu puţin peste 620.000 de locuitori fiind de 99.000 şi 1591 decese.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Bolojan este demis / Moțiunea de cenzură a trecut cu 281 de voturi „pentru”

2 VIDEO Culise, trădări și scenarii. Tot ce trebuie să știi despre moțiunea de cenzură

3 „Am văzut ieșiri mari de bani din țară zilele astea!”

4 BREAKING Armata Rusiei se prăbușește pe frontul din Ucraina

5 Urmează pasul doi... / Citiți declarația de după vot a lui Predoiu...