Coronavirus: Numărul deceselor şi cel al noilor cazuri se stabilizează în Spania; autorităţile îndeamnă la prudenţă

Spania a înregistrat miercuri o stabilizare a numărului deceselor provocate de noul coronavirus, 184 de persoane pierzându-şi viaţa în ultimele 24 de ore, în timp ce numărul noilor persoane infectate este de 439, a anunţat Ministerul spaniol al Sănătăţii, potrivit agenţiei EFE.

Numărul total al deceselor ajunge astfel la 27.104, iar cel al cazurilor de COVID-19 confirmate la 228.691, dintre care 140.823 de pacienţi sunt consideraţi vindecaţi.

Evoluţia pandemiei este ''foarte favorabilă'' în Spania, a spus la o conferinţă de presă directorul Centrului de Alerte şi Urgenţe Sanitare, Fernando Simon, insistând însă că este nevoie în continuare de precauţie.

''Trebuie să ne recăpătăm libertăţile cu multă atenţie'', a subliniat oficialul spaniol, care consideră binevenită decizia guvernului de la Madrid de a plasa în carantină pentru 14 zile toate persoanele revenite din străinătate, din cauza riscului ca unele cazuri de COVID-19 importate să conducă la o reizbucnire a epidemiei în Spania.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”