Coronavirus: Peste 150.000 de decese în SUA (Johns Hopkins)

Statele Unite au trecut miercuri pragul de 150.000 de decese cauzate de COVID -19, potrivit bilanţului difuzat de Universitatea Johns Hopkins, relatează AFP.

SUA, de departe cea mai afectată ţară din lume, au anunţat la sfârşitul lunii februarie primul deces cauzat de noul coronavirus. Peste 4,38 milioane de cazuri de infecţie cu noul coronavirus au fost înregistrate în SUA de la începutul pandemiei, potrivit bilanţurilor difuzate în timp real de universitatea din Baltimore.

Cu 150.034 de morţi la ora locală 15:55 (19:55 GMT), echivalentul populaţiei oraşului Savannah, Georgia, Statele Unite se află cu mult înaintea Braziliei (88.539), a Regatului Unit (45.878), Mexicului (44.876) şi a Italiei (35,123).

Pandemia a făcut cel puţin 660.787 de morţi în întreaga lume de la sfârşitul lunii decembrie, potrivit unui bilanţ AFP stabilit din surse oficiale, miercuri, la 11:00 GMT. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori...

2 AUDIO Aflăm în premieră că puteam plăti toți mai puțin la curent, dar nu s-a vrut / Bolojan, acuzații grave la adresa Hidroelectrica!

3 Mirări și întrebări în Securistan / Câteva lucruri care nu se leagă / Cine trage sforile în criza politică?

4 Foarte interesante amănunte...

5 BREAKING Bombă în PSD! / Rafila s-a opus de la bun început oricărei renegocieri cu Pfizer. Proba este o adresă către premierul Ciucă