Coronavirus: Peste 250.000 de morţi în SUA

SUA au atins miercuri pragul de 250.000 de decese cauzate de COVID-19 de la începutul pandemiei, potrivit unui bilanţ difuzat de Universitatea Johns Hopkins, relatează AFP.

Ţara, unde epidemia a înregistrat o recrudescenţă în ultimele săptămâni, este de departe cea mai afectată din lume de COVID-19, înaintea Braziliei şi a Indiei.

Statele Unite au înregistrat în medie în fiecare zi peste o mie de decese în ultimele două săptămâni. Confruntate cu o nouă accelerare a epidemiei, multe state şi metropole din SUA au reintrodus restricţii, în apropierea sărbătorii Thanskgiving, marcată de obicei de reuniuni de familie şi numeroase deplasări în toată ţara. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...