Coronavirus: Peste 250.000 de morţi în SUA

SUA au atins miercuri pragul de 250.000 de decese cauzate de COVID-19 de la începutul pandemiei, potrivit unui bilanţ difuzat de Universitatea Johns Hopkins, relatează AFP.

Ţara, unde epidemia a înregistrat o recrudescenţă în ultimele săptămâni, este de departe cea mai afectată din lume de COVID-19, înaintea Braziliei şi a Indiei.

Statele Unite au înregistrat în medie în fiecare zi peste o mie de decese în ultimele două săptămâni. Confruntate cu o nouă accelerare a epidemiei, multe state şi metropole din SUA au reintrodus restricţii, în apropierea sărbătorii Thanskgiving, marcată de obicei de reuniuni de familie şi numeroase deplasări în toată ţara. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?