Coronavirus: Peste 250.000 de morţi în SUA

SUA au atins miercuri pragul de 250.000 de decese cauzate de COVID-19 de la începutul pandemiei, potrivit unui bilanţ difuzat de Universitatea Johns Hopkins, relatează AFP.

Ţara, unde epidemia a înregistrat o recrudescenţă în ultimele săptămâni, este de departe cea mai afectată din lume de COVID-19, înaintea Braziliei şi a Indiei.

Statele Unite au înregistrat în medie în fiecare zi peste o mie de decese în ultimele două săptămâni. Confruntate cu o nouă accelerare a epidemiei, multe state şi metropole din SUA au reintrodus restricţii, în apropierea sărbătorii Thanskgiving, marcată de obicei de reuniuni de familie şi numeroase deplasări în toată ţara. AGERPRES


populare
astăzi

1 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

2 Ultima șmecherie a PSD

3 „Cea mai mare schimbare din medicină de la descoperirea antibioticelor”

4 Milionarul Mitică Dragomir / „La 17 ani, mâncam un sfert de pâine la două zile. Mi-e frică de sărăcie!”

5 Dezvăluiri de alcov în cercul lui Trump? / Scrisori intime ale asistentei Natalie Harp, date publicității