Coronavirus: Peste 60.000 de decese cauzate de COVID-19 în Franţa, de la începutul epidemiei

Numărul deceselor cauzate de epidemia de coronavirus în Franţa începând cu luna martie a depăşit pragul de 60.000, ajungând la 60.229, potrivit unor cifre publicate vineri de Departamentul de sănătate publică, relatează AFP.

Autorităţile sanitare franceze sunt preocupate de câteva zile de o revenire ''îngrijorătoare'' a epidemiei, în ajunul sărbătorilor de la sfârşitul anului.

''Suntem într-adevăr pe o creştere a circulaţiei virusului, o revenire a epidemiei'', a declarat Sophie Vaux, epidemiolog în cadrul departamentului.

Vineri, Departamentul de sănătate publică a raportat că 15.674 de persoane au fost testate pozitiv pe parcursul a 24 de ore, faţă de 18.254 în ziua precedentă.

Însă oficialii din domeniul sănătăţii sunt îngrijoraţi de un nou aflux de îmbolnăviri după sărbători, în pofida impunerii unor restricţii de circulaţie şi a apelului insistent al autorităţilor de a limita reuniunile familiale. AGERPRES


populare
astăzi

1 A publicat lista firmelor pe care le consideră „băieții deștepți din energie” / Bolojan, prima mișcare ca ministru al Energiei

2 SURSE Bolojan bagă zâzanie în PSD. Nu demite toți prefecții pentru a alimenta zvonurile de trădare

3 De citit...

4 Rusia a ajuns deja în România, suntem varză!

5 Așa o fi?