Coronavirus: Poliţia din Hamburg a oprit un concert din cauza nerespectării regulilor pandemice

Poliţia din Hamburg a oprit vineri seară un concert la care participau aproximativ 800 de spectatori din cauza încălcării restricţiilor pandemice, transmite sâmbătă DPA.

Conform poliţiei, spectatorii de la concert nu respectau "distanţarea socială". Poliţiştii i-au contactat pe organizatori şi le-au impus să oprească evenimentul. În cursul intervenţiei poliţiştilor au existat incidente izolate, fiind produse stricăciuni asupra scenei, iar unii spectatori au fost obligaţi să părăsească incinta spectacolului.

Concertul a fost organizat în contextul creşterii îngrijorărilor privind răspândirea noului coronavirus, în special cu privire la noua tulpină Omicron.

Toate landurile germane au înregistrat cazuri de infectare cu varianta Omicron, deşi la nivel naţional majoritatea infecţiilor sunt produse încă de varianta Delta a coronavirusului.

O serie de noi restricţii vor fi introduse după Crăciun, în condiţiile în care autorităţile sanitare încearcă să menţină sub control un nou val de infecţii, mai notează DPA.AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”