Coronavirus: Polonia a aprobat vaccinarea cu a treia doză a lucrătorilor sanitari şi a persoanelor de peste 50 de ani

Polonia a aprobat o nouă rundă de vaccinuri împotriva COVID-19 pentru lucrătorii din domeniul medical şi persoanele de peste 50 de ani, a anunţat miercuri Ministerul Sănătăţii, relatează dpa.

Personalul medical care lucrează cu pacienţi şi persoanele de peste 50 de ani vor putea să se vaccineze cel mai devreme la şase luni de la a doua doză.

Polonia intenţionează să utilizeze vaccinul BioNTech/Pfizer pentru administrarea celei de a treia doze.

Programările pentru a treia doză de vaccin vor fi făcute automat prin intermediul sistemului central în care sunt înregistraţi toţi cei vaccinaţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului