Coronavirus: Polonia a aprobat vaccinarea cu a treia doză a lucrătorilor sanitari şi a persoanelor de peste 50 de ani

Polonia a aprobat o nouă rundă de vaccinuri împotriva COVID-19 pentru lucrătorii din domeniul medical şi persoanele de peste 50 de ani, a anunţat miercuri Ministerul Sănătăţii, relatează dpa.

Personalul medical care lucrează cu pacienţi şi persoanele de peste 50 de ani vor putea să se vaccineze cel mai devreme la şase luni de la a doua doză.

Polonia intenţionează să utilizeze vaccinul BioNTech/Pfizer pentru administrarea celei de a treia doze.

Programările pentru a treia doză de vaccin vor fi făcute automat prin intermediul sistemului central în care sunt înregistraţi toţi cei vaccinaţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...