Coronavirus: Polonia redeschide muzeele şi centrele comerciale

Muzeele, bibliotecile, galeriile de artă şi centrele comerciale s-au redeschis luni în Polonia, unde au fost ridicate restricţiile impuse pentru încetinirea răspândirii COVID-19, transmite AFP.

Majoritatea şcolilor din această ţară vor rămâne închise cel puţin până în luna martie, a declarat ministrul sănătăţii Adam Niedzielski.

''Numeroase ţări au luat la Crăciun decizii mai puţin stricte ale căror consecinţe foarte rele le suportăm'', a declarat el pentru postul de radio RMF.

Barurile, restaurantele, hotelurile, discotecile şi sălile de fitness rămân închise cel puţin până la 14 februarie.

Câteva restaurante şi discoteci care s-au redeschis, ignorând interdicţia, au fost amendate în urma controalelor poliţiei.

Numărul noilor cazuri de COVID-19 şi cel al deceselor zilnice sunt în scădere în Polonia. Luni, Ministerul Sănătăţii polonez a anunţat 2.503 de noi cazuri şi 42 decese legate de COVID-19 în ultimele 24 de ore.

De la începutul pandemiei, Polonia a înregistrat până luni 1.515.883 cazuri de COVID-19 şi 37.223 decese cauzate de această boală. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 Eșecul cabinetului Veștea în Parlament: Câștigători, perdanți și scenarii politice post-vot

5 Gelu Duminică, după eșecul Guvernului Veștea: «Culmea ironiei e să vezi trădătorii cum sunt trădaţi»