Coronavirus: Prim-ministrul Kosovo, pozitiv la COVID-19

Prim-ministrul Kosovo, Avdullah Hoti, a anunţat duminică seară că a fost testat pozitiv la noul coronavirus şi va intra în autocarantină în următoarele două săptămâni, informează luni France Presse.

"Am făcut astăzi testul pentru COVID-19 şi am fost găsit pozitiv", a scris Hoti, în vârstă de 44 de ani, pe contul său de Facebook .

El a precizat că a început o carantină de două săptămâni în timpul căreia va continua să-şi îndeplinească sarcinile de la domiciliu.

"Nu am simptome, cu excepţia unei tuse foarte uşoare", a subliniat el.

Avdullah Hoti, profesor de economie de centru-dreapta şi un eurofil convins, a devenit prim-ministru la începutul lunii iunie.

La fel ca restul Balcanilor, una dintre cele mai sărace regiuni din Europa cu o infrastructură medicală fragilă, Kosovo înregistrează o creştere semnificativă a contaminărilor cu COVID-19 din iunie.

Ţara cu 1,8 milioane de locuitori a înregistrat oficial aproximativ 9.000 de contaminări, dintre care 249 de decese. AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Noi creşteri salariale la parchete / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revol…

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Așa o fi?

4 VIDEO Noi amănunte despre atacul Ucrainei care a zguduit Moscova

5 Ce o deranjează cel mai mult la români pe o tânără venită din Taiwan: „În rest, e binișor”