Coronavirus: Purtarea măştii, din nou obligatorie la Paris, începând de vineri

Purtarea măştii va deveni din nou obligatorie pe străzile Parisului de vineri pentru a face faţă numărului crescut de cazuri de infectare cu varianta Omicron care a dus la un focar de contaminări cu COVID-19 în Franţa, a anunţat miercuri prefectura din capitala Franţei, relatează AFP.

Această măsură se aplică persoanelor cu vârsta peste 11 ani, ''cu excepţia persoanelor care se deplasează în interiorul vehiculelor, a bicicliştilor şi a utilizatorilor de vehicule cu două roţi'' sau a ''persoanelor care practică o activitate sportivă'', a precizat prefectura din Paris într-un comunicat.

Franţa a înregistrat miercuri un nou record de contaminări cu COVID-19, depăşind pentru prima dată pragul de 200.000 de cazuri în 24 de ore, potrivit cifrelor publicate de ministrul Sănătăţii.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului