Coronavirus: Purtarea măştii, din nou obligatorie la Paris, începând de vineri

Purtarea măştii va deveni din nou obligatorie pe străzile Parisului de vineri pentru a face faţă numărului crescut de cazuri de infectare cu varianta Omicron care a dus la un focar de contaminări cu COVID-19 în Franţa, a anunţat miercuri prefectura din capitala Franţei, relatează AFP.

Această măsură se aplică persoanelor cu vârsta peste 11 ani, ''cu excepţia persoanelor care se deplasează în interiorul vehiculelor, a bicicliştilor şi a utilizatorilor de vehicule cu două roţi'' sau a ''persoanelor care practică o activitate sportivă'', a precizat prefectura din Paris într-un comunicat.

Franţa a înregistrat miercuri un nou record de contaminări cu COVID-19, depăşind pentru prima dată pragul de 200.000 de cazuri în 24 de ore, potrivit cifrelor publicate de ministrul Sănătăţii.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...