Coronavirus: Regatul Unit a trimis teste pentru depistarea COVID-19 în SUA pentru a fi procesate (ministru)

Marea Britanie a trimis teste pentru depistarea COVID-19 în SUA pentru procesare după ce s-a confruntat cu o problemă la unul dintre laboratoarele sale, a declarat duminică ministrul locuinţei, Robert Jenrick, citat de Reuters.

Ziarul The Sunday Telegraph a relatat că 50.000 de teste au fost trimise cu zboruri charter în SUA săptămâna trecută.

Întrebat despre această informaţie în cadrul unui interviu pentru Sky News, Jenrick a spus: "A fost o problemă la unul dintre laboratoarele noastre şi am trecut la planul de rezervă, adică a trimite o parte din teste în SUA pentru procesare".

"Acest lucru a fost pe deplin în conformitate cu planurile detaliate ale Ministerului Sănătăţii concepute în avans", a adăugat el.

După ce a fost criticat pentru ritmul său prea lent de testare în masă comparativ cu ţări precum Germania, Regatul Unit şi-a intensificat programul de testare, însă după ce a atins ţinta de 100.000 de teste pe zi la sfârşitul lui aprilie, Londra face mari eforturi pentru a menţine acest nivel.

Ultimele date furnizate de Ministerul Sănătăţii indică faptul că în Regatul Unit au fost efectuate 1.728.443 de teste în total, dintre care 96.878 pe 8 mai.

Potrivit cifrelor oficiale, numărul cazurilor confirmate în Marea Britanie a ajuns la 215.260, dintre care 31.587 de decese. Este cel mai ridicat bilanţ după SUA, a căror populaţie este de aproape cinci ori mai mare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ultima șmecherie a PSD

2 Radu Drăgușin, profit de sute de mii de euro din imobiliare, după o investiție făcută la 20 de ani

3 „Cea mai mare schimbare din medicină de la descoperirea antibioticelor”

4 Dezvăluiri de alcov în cercul lui Trump? / Scrisori intime ale asistentei Natalie Harp, date publicității

5 Milionarul Mitică Dragomir / „La 17 ani, mâncam un sfert de pâine la două zile. Mi-e frică de sărăcie!”