Coronavirus: Regatul Unit a trimis teste pentru depistarea COVID-19 în SUA pentru a fi procesate (ministru)

Marea Britanie a trimis teste pentru depistarea COVID-19 în SUA pentru procesare după ce s-a confruntat cu o problemă la unul dintre laboratoarele sale, a declarat duminică ministrul locuinţei, Robert Jenrick, citat de Reuters.

Ziarul The Sunday Telegraph a relatat că 50.000 de teste au fost trimise cu zboruri charter în SUA săptămâna trecută.

Întrebat despre această informaţie în cadrul unui interviu pentru Sky News, Jenrick a spus: "A fost o problemă la unul dintre laboratoarele noastre şi am trecut la planul de rezervă, adică a trimite o parte din teste în SUA pentru procesare".

"Acest lucru a fost pe deplin în conformitate cu planurile detaliate ale Ministerului Sănătăţii concepute în avans", a adăugat el.

După ce a fost criticat pentru ritmul său prea lent de testare în masă comparativ cu ţări precum Germania, Regatul Unit şi-a intensificat programul de testare, însă după ce a atins ţinta de 100.000 de teste pe zi la sfârşitul lui aprilie, Londra face mari eforturi pentru a menţine acest nivel.

Ultimele date furnizate de Ministerul Sănătăţii indică faptul că în Regatul Unit au fost efectuate 1.728.443 de teste în total, dintre care 96.878 pe 8 mai.

Potrivit cifrelor oficiale, numărul cazurilor confirmate în Marea Britanie a ajuns la 215.260, dintre care 31.587 de decese. Este cel mai ridicat bilanţ după SUA, a căror populaţie este de aproape cinci ori mai mare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie