Coronavirus: Regatul Unit adaugă şapte insule greceşti pe lista carantinei

Londra a anunţat luni că a adăugat şapte insule greceşti pe lista carantinei, ceea ce înseamnă că orice persoană ce soseşte din insulele respective pe teritoriul Regatului Unit trebuie să stea în carantină timp de 14 zile, în scopul limitării răspândirii COVID-19, transmite Reuters.

Insulele vizate sunt Lesbos, Tinos, Serifos, Mykonos, Creta, Santorini şi Zakynthos.

Noile restricţii se vor aplica începând de la ora 03:00 GMT a zilei de 9 septembrie.

Regatul Unit a înregistrat luni 2.948 de cazuri de contaminare cu noul tip de coronavirus, o uşoară scădere comparativ cu cele 2.988 de cazuri înregistrate cu o zi înainte. Numărul de cazuri se stabilizase la circa 1.000 aproape în toată luna august, însă a început să crească puternic în ultimele zile.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?