Coronavirus: Rusia îşi redeschide legăturile aeriene cu Marea Britanie şi mai multe alte ţări europene

Rusia a anunţat în noaptea de luni spre marţi redeschiderea legăturilor sale aeriene cu Marea Britanie şi mai multe alte ţări europene, suspendate din cauza pandemiei de coronavirus, informează marţi France Presse.

"Având în vedere ameliorarea situaţiei epidemiologice în Regatul Unit, (autorităţile) au decis să nu prelungească suspendarea traficului aerian", care ar putea fi reluat de miercuri, a anunţat organul guvernamental responsabil pentru lupta împotriva COVID-19, citat de agenţiile de presă ruse.

Rusia va relua şi zborurile către Austria, Ungaria, Croaţia, Liban, Maroc şi alte ţări începând cu 10 iunie, potrivit aceleiaşi surse.

Suspendarea zborurilor către Turcia, o destinaţie turistică majoră pentru ruşi, în timp ce în fiecare an se duc acolo câteva milioane, rămâne totuşi prelungită până la 21 iunie.

De la începutul pandemiei, graniţele Rusiei au rămas în mare parte închise, dar au fost redeschise treptat cetăţenilor din aproximativ 20 de ţări.AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...