Coronavirus: Rusia se aşteptă să ajungă la imunitatea de turmă până la vară

Rusia se aşteaptă să ajungă la o imunitate a majorităţii populaţiei sale împotriva coronavirusului până la vară, a declarat miercuri ministrul Sănătăţii, Mihail Muraşko, potrivit DPA.

Pe baza planurilor actuale de livrare şi vaccinare, imunitatea de turmă ar urma să fie obţinută până la sfârşitul lunii iulie, a spus Muraşko, citat de agenţia rusă de presă TASS.

Aflat într-o vizită în oraşul Novosibirsk din Siberia, el a mai anunţat că producţia de vaccin va creşte, dar nu a oferit detalii despre cum se va obţine asta.

Conform celor mai recente date ale Ministerului Sănătăţii, aproape patru milioane de ruşi au fost vaccinaţi împotriva coronavirusului până la sfârşitul săptămânii trecute, ceea ce reprezintă 2,8% din populaţia totală.

Comparativ, Rusia este în urma altor ţări la acest capitol.

Conform datelor oficiale, aproximativ patru milioane de persoane au fost infectate cu virusul de la începutul pandemiei.

Diverse sondaje relevă că una dintre principalele probleme este scepticismul extrem de răspândit în rândul ruşilor în legătură cu vaccinul.

Numai 30% dintre ruşi sunt dispuşi în prezent să se vaccineze cu serul rusesc Sputnik V, conform unui sondaj publicat recent de institutul de cercetare Levada.

Principalele motive invocate au fost teama de efectele secundare şi testele clinice incomplete.AGERPRES


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu