Coronavirus: Slovenia declară 'stare de epidemie', în timp ce numărul infecţiilor creşte

Slovenia a declarat "stare de epidemie" timp de 30 de zile începând de luni, deschizând calea pentru autorităţile regionale şi locale să introducă rapid măsuri împotriva numărului crescând de infecţii cu coronavirus, informează dpa.

Guvernul a luat decizia în cadrul unei reuniuni duminică seară, a anunţat agenţia de presă STA. Aceeaşi măsură a fost declarată la 12 martie şi a rămas în vigoare până pe 30 mai.

Autorităţile nu au dispus măsuri suplimentare faţă de restricţiile în vigoare de vineri, când deplasările au fost restricţionate în regiunile cele mai afectate de epidemie şi şcolile au trecut la învăţământul online.

Slovenia, cu 2,08 milioane de locuitori, a raportat 726 şi 897 de noi infecţii sâmbătă şi duminică. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”