Coronavirus: Slovenia declară 'stare de epidemie', în timp ce numărul infecţiilor creşte

Slovenia a declarat "stare de epidemie" timp de 30 de zile începând de luni, deschizând calea pentru autorităţile regionale şi locale să introducă rapid măsuri împotriva numărului crescând de infecţii cu coronavirus, informează dpa.

Guvernul a luat decizia în cadrul unei reuniuni duminică seară, a anunţat agenţia de presă STA. Aceeaşi măsură a fost declarată la 12 martie şi a rămas în vigoare până pe 30 mai.

Autorităţile nu au dispus măsuri suplimentare faţă de restricţiile în vigoare de vineri, când deplasările au fost restricţionate în regiunile cele mai afectate de epidemie şi şcolile au trecut la învăţământul online.

Slovenia, cu 2,08 milioane de locuitori, a raportat 726 şi 897 de noi infecţii sâmbătă şi duminică. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA