Coronavirus: SUA şi Coreea de Sud amână exerciţiile militare comune

Statele Unite ale Americii şi Coreea de Sud au amânat joi exerciţiile militare comune din cauza epidemiei provocate de noul coronavirus, a anunţat Comandamentul forţelor comune, relatează AFP.

Decizia a fost luată după ce Seulul a declarat cel mai înalt nivel de alertă ''gravă'' privind virusul, a declarat Comandamentul forţelor comune într-un comunicat, adăugând că manevrele militare au fost amânate ''până la un nou ordin''.

Autorităţile sanitare din Coreea de Sud au identificat joi 334 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, ceea ce a crescut la 1.595 numărul de persoane infectate în ţară, a doua cea mai afectată de epidemie după China.

Niciun nou deces nu a fost anunţat joi, a declarat Centrul coreean pentru controlul bolilor, potrivit unui comunicat. Prin urmare, bilanţul epidemiei din Coreea de Sud se menţine la 12 morţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

3 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august

4 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

5 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2