Coronavirus: Testul lui Boris Johnson a fost negativ la externare (purtător de cuvânt)

Coronavirus: Testul lui Boris Johnson a fost negativ la externare (purtător de cuvânt)

Prim-ministrul britanic Boris Johnson a fost testat negativ la noul coronavirus înainte de a fi externat duminică din spitalul unde fost internat timp de o săptămână pentru a fi tratat de COVID-19, a declarat luni purtătorul său de cuvânt, conform agenţiei Press Association, preluată de dpa.

Testarea la ieşirea din spital este o procedură medicală standard, a menţionat purtătorul de cuvânt.

Boris Johnson s-a aflat mai multe zile la terapie intensivă după ce a contractat virusul, iar ulterior a declarat că le datorează viaţa cadrelor medicale care l-au tratat.

Luni, numărul deceselor provocate de epidemie a ajuns în Marea Britanie la 11.329, cu 717 în plus faţă de ziua anterioară. Fără a include Irlanda de Nord, 88.621 de persoane au fost confirmate cu coronavirus.

Ministerul Apărării a anunţat că desfăşoară 200 de militari pe teritoriul ţării, cu misiune de suport pentru serviciile de ambulanţă.

Potrivit biroului premierului, militarii vor conduce autovehicule, vor prelua apeluri telefonice şi vor acorda asistenţă echipajelor de paramedici.AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință