Coronavirus: Un consorţiu francez a început să producă teste COVID-19 pe bază de salivă

Coronavirus: Un consorţiu francez a început să producă teste COVID-19 pe bază de salivă

Reprezentanţii unui consorţiu francez au anunţat luni lansarea fazei de producţie pentru un test de depistare a maladiei COVID-19 bazat pe analiză de salivă, informează Reuters.



Ei au mai spus că fiecare testare va fi realizată de un angajat din domeniul medical şi va consta în prelevarea unei cantităţi mai mici de 1 mililitru de salivă de la fiecare pacient. Probele prelevate sunt apoi depozitate în două tuburi încălzite la 65 de grade Celsius şi analizate pentru a depista prezenţa virusului în ele.



Consorţiul - alcătuit din companiile franceze Vogo, SkillCell şi laboratorul CNRS Sys2Diag - speră că noul produs, denumit "EasyCov", va putea să devină disponibil pe piaţa franceză începând de la jumătatea lunii iunie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”