Coronavirus: Un judecător brazilian îi ordonă preşedintelui Bolsonaro să poarte mască în public

Coronavirus: Un judecător brazilian îi ordonă preşedintelui Bolsonaro să poarte mască în public

Un judecător brazilian i-a ordonat preşedintelui Jair Bolsonaro să poarte mască facială în public, potrivit unei hotărâri judecătoreşti făcute publice marţi, după ce liderul populist de dreapta a asistat la adunări publice în capitală fără să aibă faţa acoperită, relatează Reuters.

Judecătorul federal Renato Borelli a spus că Bolsonaro este pasibil la o amendă de 2.000 de reali (387 de dolari) pe zi dacă continuă să ignore o ordonanţă de district federală destinată să încetinească răspândirea noului coronavirus.

Bolsonaro a ignorat în mai multe rânduri normele sanitare şi regulile de distanţare socială într-o perioadă în care Brazilia a devenit a doua ţară cea mai afectată din lume de pandemia COVID-19, conform AFP.AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Nu-mi vine să cred ce văd” / Cum arată Lacul Vidraru după ce nivelul apei a scăzut cu peste 100 de metri

2 Traian Simionca, primarul PSD din Livezile, reținut pentru viol după ce a agresat sexual o angajată chiar în biroul lui

3 Pe ăstea le-au epuizat, ce urmează? / „Rezervele sovietice infinite” sunt un mit care se destramă

4 „Ucraina va fi a noastră în întregime în maxim doi ani. Deja se lucrează la programe de urgență de reabilitare psihologică a populației”

5 Expert: „Românii își retrag banii ca să evite taxele” / Record de plăți din Pilonul II, după introducerea CASS de 10%