Coronavirus: Vaccinarea obligatorie pentru anumite categorii, în vigoare de luni în Grecia

Zece angajaţi ai unui azil de bătrâni din Volos, Grecia, au fost suspendaţi luni pentru că au refuzat să se vaccineze împotriva noului coronavirus, în prima zi a intrării în vigoare a legii care face obligatorie vaccinarea în aceste unităţi, informează France Presse.

Ca răspuns la răspândirea variantei Delta, Grecia a impus vaccinarea obligatorie pentru toţi îngrijitorii şi personalul din căminele pentru persoane în vârstă şi cu handicap.

Potrivit legii, angajaţii acestor unităţi trebuiau să fie vaccinaţi până cel târziu luni, în caz contrar urmând să fie "puşi în concediu temporar".

Este cazul a zece angajaţi ai unui azil de bătrâni din Volos (centrul ţării), cinci îngrijitori şi cinci angajaţi din administraţie, care au fost suspendaţi luni ''pe o perioadă nedeterminată'', a declarat presei locale directorul unităţii, Pavlos Panos.

Personalul sanitar din spitalele publice şi clinicile private are termen până la 1 septembrie pentru a se conforma obligaţiei de vaccinare, potrivit aceleiaşi legi.

În caz de încălcare a dispoziţiei sunt prevăzute şi amenzi.

La Volos, unde trei rezidenţi ai azilului de bătrâni au fost depistaţi pozitiv cu noul coronavirus, este programat luni seară un protest împotriva suspendării celor zece angajaţi, cu întreruperea lucrului.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Valorile” României au lovit din nou...

2 „Declin cu respect această eventuală nominalizare”

3 BREAKING Nume controversate apar în viitorul Guvern / Lista miniștrilor din Guvernul Tomac și cine sunt aceștia

4 VIDEO Priviți, Rusia a început să se teamă!

5 Noaptea minții pentru știință / Dovezi că Rusia bruiază din spațiu semnalul GPS, ceea ce părea imposibil până azi. Drona de la Constanța, invocată ca ex…