Coronavirus: Varianta B.1.617, descoperită în India, a fost clasată drept ''îngrijorătoare'' de către OMS

Varianta COVID -19 descoperită în India, B.1.617, a fost clasată drept ''îngrijorătoare'', a anunţat luni Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), în special pentru că este mai contagioasă, relatează AFP.

''Există informaţii că tulpina B.1.617 este mai contagioasă'', dar există, de asemenea, dovezi care sugerează că are un grad de rezistenţă la vaccinuri şi ''prin urmare o clasificăm ca o variantă care prezintă îngrijorare la nivel global'', a declarat doctor Maria Van Kerkhove, responsabil tehnic al luptei împotriva COVID-19 în cadrul OMS.

Oamenii de ştiinţă au explicat că mai multe detalii vor fi publicate marţi în raportul epidemiologic săptămânal al agenţiei ONU, dar că sunt încă multe cercetări de făcut cu privire la această tulpină, în special prin secvenţierea crescută, ''pentru a afla măsura în care acest virus circulă'' dar şi gradul de ''severitate'' care atenuează eficacitatea vaccinurilor.

Potrivit statisticilor oficiale, aproximativ 4.000 de persoane mor în fiecare zi din cauza COVID -19 în India, unde bilanţul total indică aproape 250.000 de decese. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

4 Răsturnare de situație pe scena politică?

5 Tânăra de 28 de ani care a câștigat peste 680.000 de euro la Joker și-a ridicat premiul: „Pentru mine este un nou început”