Coronavirus/ GCS: 997 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 7.832

Un număr de 7.832 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 997 la terapie intensivă, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Pe teritoriul României, 40.566 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 11.617 se află în izolare instituţionalizată.

De asemenea, 51.387 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată - 156, potrivit GCS.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.115 apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 502 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Despre lovitura asta încasată de americani de la iranieni s-a vorbit foarte puțin. Or mai fi și altele?

3 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

4 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

5 Dilema ghiocelului / „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro” / O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul