Coronavirus/ GCS: Record de decese în ultimele 24 de ore; 73 de persoane au murit

Alte 73 de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul total al deceselor în România ajungând la 5.121, informează, marţi, Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, este vorba despre 44 de bărbaţi şi 29 femei, internaţi în spitalele din Alba, Arad, Argeş, Bacău, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iaşi, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiş, Tulcea, Vaslui, Ilfov şi Bucureşti.

Dintre acestea, două decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 - la categoria 50-59 de ani, 15 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 - la categoria de vârstă 70-79 ani şi 22 - la categoria de peste 80 de ani.

Conform GCS, 69 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi, trei pacienţi decedaţi nu au prezentat comorbidităţi, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului