Coronavirus/ INSP - raport săptămânal: 31% din totalul deceselor în Bucureşti, Arad, Bacău, Prahova, Sibiu

Mai mult de o treime (35,8%) din totalul cazurilor de infecţie cu noul coronavirus s-au înregistrat în săptămâna 19 - 25 octombrie în Bucureşti, Cluj, Timiş, Iaşi şi Mureş, a informat, marţi, Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit raportului săptămânal de supraveghere bazat pe datele raportate în săptămâna 19 - 25 octombrie , 31% din totalul deceselor s-a înregistrat în Bucureşti, Arad, Bacău, Prahova şi Sibiu.


Sursa foto:  cnscbt.ro


INSP precizează că, de la începutul pandemiei şi până în prezent, unul din 35 dintre cazuri a fost înregistrat la personal medical.

Tot de la începutul pandemiei, 82,2% dintre persoanele infectate cu SARS-CoV-2 şi care au murit aveau peste 60 ani. Totodată, 59,9% dintre decese au fost la bărbaţi.

Conform raportului, 95,7% dintre persoanele decedate aveau cel puţin o comorbiditate asociată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...