Coronavirus/ INSP - raport săptămânal: 33,2% dintre decese - în Bucureşti şi judeţele Constanţa, Prahova, Sibiu şi Arad

O treime din totalul deceselor la persoane infectate cu noul coronavirus s-a înregistrat, în săptămâna 7 - 13 decembrie, în Bucureşti şi judeţele Constanţa, Prahova, Sibiu şi Arad, a informat, marţi, Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP).

Potrivit raportului săptămânal, 33,2% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bucureşti şi judeţele Constanţa, Prahova, Sibiu şi Arad.

În aceeaşi perioadă, 40% din totalul cazurilor s-au înregistrat în Bucureşti, Constanţa, Ilfov, Cluj şi Iaşi.

De la începutul pandemiei şi până în prezent, unul din 62 din totalul cazurilor a fost înregistrat la personal medical.

Conform INSP, 84,1% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 de ani, iar 59,4% din decese au fost la bărbaţi.

Raportul arată că 95,1% din persoanele decedate aveau cel puţin o comorbiditate asociată. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...