Coronavirus/ Orban: Putem plafona 3 până la 6 luni preţul materialelor, echipamentelor care se vând către populaţie

Premierul interimar, Ludovic Orban, a transmis joi, în cadrul şedinţei de guvern, că a agreat cu preşedintele Consiliului Concurenţei varianta plafonării pe o perioadă de 3 până la 6 luni a preţului la toate materialele şi echipamentele medicale de protecţie contra coronavirusului COVID-19 care se vând către populaţie.

"Am vorbit cu preşedintele Consiliului Concurenţei - să vă gândiţi dacă este necesar, pentru că am văzut că e o tendinţă de speculă -, putem plafona pe o perioadă de 3 până la 6 luni preţul la toate materialele, echipamentele care se vând către populaţie. (...) Consiliul Concurenţei va susţine", a declarat Ludovic Orban.

Ministrul interimar al Sănătăţii, întrebat pe acest subiect, a confirmat oportunitatea unei astfel de măsuri.

"Consider că este oportun să facem acest lucru, mai ales că unele ţări din jur au luat aceste măsuri", a spus Victor Costache. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Fotografia unei femei cu fața ascunsă sub vălul islamic, într-un autobuz, virală pe internet. Controversele stârnite de imagine

3 Foarte interesante amănunte...

4 „România nu știe pe ce comoară stă”, crede economista șefă a ING Group

5 Verificări ale Poliției în cazul lui Dragoș Ovidiu Argeșanu, cel mai influent „maestru spiritual” din România