Coronavirus/Franţa: Peste 10.000 de cazuri noi de COVID-19 în 24 de ore pentru prima dată după două luni

Autorităţile franceze au raportat miercuri 10.050 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus în 24 de ore, fiind pentru prima dată în două luni de când se depăşeşte pragul de 10.000, relatează Reuters.

Într-un alt semn că virusul ia din nou avânt, spitalizările din cauza COVID-19 au crescut cu 84 în acelaşi interval, ajungând la 6764, creştere nemaiîntâlnită din 6 septembrie.

Numărul total de cazuri noi se ridică acum la 7,18 milioane.

Numărul pacienţilor cu COVID-19 internaţi la terapie intensivă a crescut cu cinci în 24 de ore, ajungând acum la 1096, o creştere cu 58 într-o săptămână.

Franţa a înregistrat de asemenea 35 de noi decese din cauza epidemiei, totalul ajungând la 117.783, mai notează Reuters.

În acelaşi timp, potrivit cifrelor oficiale publicate miercuri, Franţa şi-a vaccinat cu schema completă trei sferturi din populaţie împotriva coronavirusului. AGERPRES


populare
astăzi

1 „L-am avertizat”. Omul de afaceri Dragoș Sprînceană rupe tăcerea, după raportul Congresului SUA: „Am fost în contact săptămânal cu Călin Georgescu”

2 Vedeta de la „Neatza cu Răzvan și Dani”, Ruxandra Luca, surprinsă în ipostaze intime cu un chirurg căsătorit

3 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA

4 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

5 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”