Coronavirus/GCS: 1.405 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 11.168

Un număr de 11.168 de persoane cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 1.405 la terapie intensivă, a anunţat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

În total, 43.884 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 11.112 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

De asemenea, 41.194 de persoane se află în carantină la domiciliu şi în carantină instituţionalizată - 108, potrivit GCS.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.623 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 666 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas