Coronavirus/GCS: 2.024 de persoane sunt în carantină; alte 100.582 - în izolare la domiciliu

Un număr de 2.024 de persoane sunt în carantină instituţionalizată pe teritoriul României, iar alte 100.582 în izolare la domiciliu şi se află sub monitorizare medicală, ca urmare a epidemiei cu noul coronavirus, informează sâmbătă Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Potrivit sursei citate, până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 552.670 de teste.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 430 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112 şi 1.853 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetăţenilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...