Coronavirus/GCS: 229 de pacienţi - la terapie intensivă; persoane internate - 1.172

Un număr de 1.172 de persoane infectate cu COVID-19 sunt internate în unităţile sanitare de profil, dintre care 229 la terapie intensivă, a anunţat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

În total, 2.842 de persoane confirmate cu infecţie cu SARS-CoV-2 sunt în izolare la domiciliu şi 1.459 se află în izolare instituţionalizată pe teritoriul României, a precizat GCS.

Totodată, 22.515 de persoane se află în carantină la domiciliu şi 74 în carantină instituţionalizată.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 241 de apeluri la numărul unic de urgenţă 112. AGERPRES/ (AS - autor: Daniel Florea, editor: Cătălin Alexandru)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”