Coronavirus/Germania: Creşterea numărului de infectări pune presiune pe negocierile de coaliţie; se propune un 'lockdown pentru nevaccinaţi'

O creştere dramatică a numărului de infectări cu coronavirus în Germania pune o presiune suplimentară pe negocierile în curs pentru formarea unei noi coaliţii de guvernare, notează luni dpa.

În acest context, cele trei partide implicate - social-democraţii (SPD), Verzii şi liber-democraţii (FDP) - lucrează la un plan cu noi restricţii ce îi au în vedere în special pe cei nevaccinaţi împotriva COVID-19, într-o încercare de a stopa transmiterea virusului.

Luni, rata de incidenţă pe şapte zile a atins un nou record, de 303 cazuri la 100.000 de locuitori. Institutul Robert Koch (RKI) a raportat, pentru intervalul ultimelor 24 de ore, 23.607 de cazuri noi şi 43 de decese.

Numărul spitalizărilor la 100.000 de persoane - un indicator cu importanţă crescută în contextul vaccinării unei mari părţi din populaţie - era vineri de 4,7, în creştere, dar departe de recordurile din valurile precedente.

Probabilul viitor cancelar, social-democratul Olaf Scholz, a declarat luni, când o nouă rundă de negocieri de coaliţie a început la Berlin, că 'vom lua toate deciziile necesare pentru a ataca situaţia infectărilor'.


Foto: (c) CLEMENS BILAN/EPA


Partenerii viitoarei coaliţii plănuiesc, 'practic, un lockdown pentru nevaccinaţi', a afirmat deputatul social-democrat Dirk Wiese la postul public ZDF.

Conform unui proiect de decizie consultat de dpa, persoanele nevaccinate vor avea nevoie de un test negativ la coronavirus pentru a călători cu autobuzul sau trenul, precum şi la locul de muncă. Restricţii în privinţa contactelor ar fi de asemenea posibile.

În schimb, restricţii de circulaţie sau închiderea restaurantelor nu par a face parte din planul actual.

Noua lege ar permite landurilor să impună diferite măsuri mai stricte în funcţie de situaţia infectărilor, a afirmat deputatul Wiese.

'Nu ne temem să luăm decizii impopulare', a subliniat el. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

2 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor

3 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

4 Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Citiți povestea asta și decideți voi care este adevărul...