Coronavirus/INSP: În ultima săptămână, 32,1% din cazuri - înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Timiş, Argeş

În săptămâna 10 - 16 mai 2021, 32,1% din totalul cazurilor de COVID-19 au fost înregistrate în Bucureşti, Cluj, Prahova, Timiş, Argeş, informează Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit raportului săptămânal de supraveghere, 34% din totalul deceselor au fost înregistrate în Bucureşti, Prahova, Bihor, Cluj, Alba.

De la începutul pandemiei şi până în prezent, 1 din 77 din totalul cazurilor de COVID a fost înregistrat la personal medical.

85,7% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 ani, iar 57,8% din decese au fost la bărbaţi, arată INSP.

De asemenea, 94,9% din persoanele decedate de COVID aveau cel puţin o comorbiditate asociată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului