Costel Gâlcă, debut victorios și în La Liga cu Espanyol

Antrenorul român Constantin Gâlcă a câștigat primul său meci în La Liga ca antrenor al echipei Espanyol Barcelona, 1-0 cu Las Palmas, pe teren propriu, sâmbătă seara, în etapa a 16-a a eșalonului de elită al campionatului de fotbal al Spaniei. Gâlcă debutase la Espanyol marți seara, cu o victorie în Cupa Spaniei, 2-1 cu Levante.

În partida cu Las Palmas golul catalanilor a fost marcat de ecuadorianul Felipe Caicedo (67).

Derby-ul orașului Sevilla, dintre Real Betis și Sevilla FC, s-a încheiat nedecis, 0-0.

Valencia, echipa antrenată de Gary Neville, a fost ținută în șah de Getafe, 2-2, după ce madrilenii au condus de două ori. Paco Alcacer (15) și Santi Mina (35) au marcat pentru ''lilieci'', în timp ce Pablo Sarabia (10) și Angel Lafita (22) au semnat golurile oaspeților.

Deportivo La Coruna a dispus de Eibar cu 2-0, prin golurile înscrise de Lucas Perez (41 — penalty) și Alejandro Arribas (74). Galicienii au terminat jocul în zece, după ce Luisinho a fost eliminat în minutul 69.

Duminică vor avea loc partidele Real Madrid — Rayo Vallecano, Athletic Club Bilbao — Levante, Granada CF — Celta Vigo, Real Sociedad — Villarreal și Malaga — Atletico Madrid.

În clasament, pe primul loc se află FC Barcelona, cu 35 puncte, urmată de Atletico Madrid, 35 p, Real Madrid, 30 p, Celta Vigo, 28 p, Villarreal, 27 p, toate din 15 partide, Deportivo La Coruna, 26 p, etc. Espanyol ocupă locul 12, cu 20 puncte.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Denise Rifai, suspectă în dosarul DNA legat de Ciprian Ciucu. Acuzațiile aduse vedetei tv

3 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

4 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

5 Ciprian Ciucu, primarul Bucureștiului, plasat de DNA sub control judiciar pentru luare de mită. Acuzațiile aduse de procurori