Covasna: Marș pentru democrație pe străzile din Sfântu Gheorghe

Covasna: Marș pentru democrație pe străzile din Sfântu Gheorghe

Peste 200 de persoane au participat vineri seară la "un marș pentru democrație" în municipiul Sfântu Gheorghe, parcurgând în grup distanța dintre centru-Gară și retur.

Pe întregul traseu, manifestanții au făcut apel către concetățeni să li se alăture și au scandat lozinci împotriva PSD și a Guvernului, exprimându-și astfel nemulțumirea față de Ordonanța de urgență privind modificarea Codurilor penale și proiectul de lege privind grațierea.

Grupul s-a deplasat pe trotuare și nu a blocat circulația, fiind flancat de forțele de ordine.

Manifestanții s-au adunat, inițial, în fața sediului Prefecturii din centrul municipiului, unde au mai avut loc proteste în ultimele două zile.

Nici marșul de vineri seară și nici mitingurile din zilele anterioare, la care au participat aproximativ 500 de persoane, nu au fost autorizate, fiind organizate pe rețelele de socializare, sub genericul 'Protest pentru democrație și justiție în România', și s-au desfășurat în mod pașnic, fără incidente.

În fața sediului Prefecturii a fost postat un anunț pe care scrie, în limbile română și maghiară, că protestele vor continua 'dacă nimic nu s-a schimbat, aici, la ora 18'.

AGERPRES/(A-autor:Oana Mălina Negrea, editor: Diana Dumitru, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 VIDEO „Era unul dintre foarte puținii oameni pentru care aș fi pus capul jos” / Radu Paraschivescu, despre prietenia pierdută cu Lia Savonea

2 Președintele Expert Forum, despre referendumul propus de Nicușor Dan pentru magistrați: „Catastrofală idee”

3 „Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul

4 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist

5 Care a fost cel mai dorit loc de muncă în România în 2025. Top 3 cele mai căutate joburi și ce salarii oferă