Covasna: Urs lovit de maşină pe DN 11; animalul a fost transportat într-o rezervaţie

Un urs a fost lovit marţi dimineaţă de o maşină care circula pe DN 11, animalul, grav rănit, fiind transportat într-o rezervaţie din judeţul Braşov, informează Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna.

"Un conducător auto, în timp ce conducea un autoturism pe DN 11, din direcţia Târgu Secuiesc către Braşov, a lovit frontal un animal sălbatic, respectiv un urs, care se afla pe partea carosabilă, pe sensul său de mers. În urma accidentului animalul a fost rănit, deplasându-se circa 200 de metri pe un teren agricol, unde a fost tranchilizat de către un medic veterinar, iar în urma examinării de către acesta s-a stabilit faptul că are ambele membre din faţă rupte. Animalul a fost transportat la o rezervaţie pentru urşi în vederea acordării de îngrijiri medicale", au precizat reprezentanţii IJP Covasna. AGERPRES/(A-autor:Oana Mălina Negrea, editor: Karina Olteanu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului