Creierul uman se actualizează pentru a se obişnui cu o situaţie neaşteptată

Când creierul omului primeşte o informaţie neaşteptată eliberează dopamină pentru a se obişnui cu schimbarea şi a actualiza astfel informaţia, potrivit unui studiu publicat luni de revista ştiinţifică Nature, citat de EFE.

Studiul, realizat de Universitatea din Northwestern (SUA), arată că atunci când creierul nostru primeşte o informaţie diferită celei primite în mod obişnuit survine un fel de eroare.

"Acest lucru se întâmplă constant în vieţile noastre", a declarat Thorsten Kahnt, profesor de neurologie la Northwestern şi participant la studiu.

Un exemplu, a povestit Kahnt în acest sens, a fost când un prieten al său, care avea părul lung şi creţ, a apărut la un moment dat în faţa lui, ras în cap.

"Creierul meu a procesat acest lucru ca pe o eroare. Este atunci când cortexul orbitofrontal al creierului actualizează informaţia, astfel ştii la ce să te aştepţi mâine", a spus profesorul.

Kahnt a subliniat că aceste erori sunt legate de dopamină, deoarece potrivit lui, acest neurotransmiţător este eliberat când cortexul orbitofrontal actualizează informaţia.

Pentru a dezvolta acest studiu, cercetătorii au prezentat diferite feluri de mâncare unui grup de subiecţi înfometaţi.

Mai întâi i-au obişnuit cu tipul de miros, de exemplu cel de cartof, pentru ca apoi să schimbe mirosul acestui aliment cu un altul, de exemplu, de caramel.

Când i-a fost prezentat unui participant la studiu un cartof cu miros de caramel, activitatea cerebrală a subiectului s-a accelerat considerabil. AGERPRES


populare
astăzi

1 A început deja Al Treilea Război Mondial?

2 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic

3 Rusia expulzează un angajat al Ambasadei României la Moscova. Diplomatul chemat să fie anunțat de decizie a trecut printr-un „ritual de umilire” la MA…

4 „Nu e niciun dubiu că Pahonțu a participat la reprimarea violentă, soldată cu 50 de morți și sute de răniți”

5 Péter Magyar, noi săgeți către România: Paks la putere maximă, Cernavodă oprită