Crucea Roşie a fost victima unui atac cibernetic

Crucea Roşie a fost victima unui atac cibernetic

Comitetul Internaţional al Crucii Roşii a transmis că este victima unui atac cibernetic de proporţii al hackerilor care au furat datele a peste jumătate de milion de persoane extrem de vulnerabile. Datele erau stocate de o companie din Elveţia. Datele personale a 515.000 de oameni, mulţi dintre ei extrem de vulnerabili, victime ale războiului sau cei ţinuţi prizonieri în timpul conflictelor, au dispărut. Nu există indicii despre cei responsabili de atacul cibernetic, dar Crucea Roşie i-a rugat pe hackeri să nu distribuie datele, spunând că acest lucru ar cauza suferinţă suplimentară celor care deja suferă – relatează corespondentul BBC./aboboc/pvelisar

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 20 ianuarie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

2 BREAKING Un ofițer a fost reținut pentru tentativă de viol asupra unui elev de la Școala de Poliție din Câmpina

3 Declarațiile lui Putin din ultimele zile provoacă stupoare. Analist: „Moment de nebunie statală completă”

4 Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”

5 Moment penibil la Kremlin / Propagandistului Soloviov i-au dat lacrimile în fața lui Putin. „Omule, ai fost creat pentru război”